Rancangan Pengajaran Harian
Mata
Pelajaran : Bahasa
Malaysia
Kelas : 6B
Tarikh/
Hari : 16
April 2012 / Isnin
Masa
: 12.20 – 1.20 pm
Bilangan murid : 32
orang
Tajuk :
Kamus Elektronik
Objektif
pembelajaran : 1. Memahami perkataan, rangkai kata
dan ayat
2.
Menghuraikan nilai dan pengajaran
Hasil
pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid
dapat:
5.1 A1 Memahami perkataan, rangkai kata dan ayat
yang dibaca.
11.3 A2 Menghuraikan nilai dan pengajaran yang
terdapat dalam
sesebuah karya sastera.
Tatabahasa
: Tanda baca
Ilmu : Teknologi maklumat
Nilai
dan pengajaran : Bersyukur, rasional, tabah dan
bersemangat kental, rajin
Bahan,
peralatan dan
Bahan
sumber : Kamus
elektronik, kamus, kad manila, pen marker, buku
teks.
Langkah
berjaga-jaga : Murid yang membawa kamus elektronik
harus menjaga
dengan rapi untuk mengelakkan kehilangan.
Pengetahuan
Sedia Ada : 1. Murid telah tahu
menggunakan kamus untuk
mencari makna perkataan
2.
Murid telah
mempelajari nilai-nilai murni
3.
Murid telah
mempelajari tanda bacaan
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
Meneka benda maujud:
|
Guru menunjukkan sebuah kotak yang berisi kamus
elektronik dan minta murid teka.
|
Murid memberi respon.
|
Strategi/
Teknik:
Soal jawab
|
Menstruktur semula
(15 minit)
|
Memahami
maksud perkataan dan rangkai kata
|
Guru mengarahkan murid membaca petikan secara
senyap serta mengenal pasti perkataan atau rangkai kata yang sukar.
Guru mengarahkan murid merujuki kamus untuk
mencari makna perkataan dan rangkai kata tersebut.
Guru meminta murid menyatakan makna perkataan
dan rangkai kata tersebut.
Guru memuji murid kerana berjaya menghuraikan
makna perkataan dan rangkai kata tersebut.
|
Murid membaca petikan secara senyap.
Murid mengenal pasti perkataan atau rangkai
kata yang sukar.
Murid merujuki kamus untuk mengetahui maksud
perkataan dan rangkai kata tersebut.
Murid menghuraikan maksud perkataan dan rangkai
kata tersebut.
|
Strategi/
Teknik:
Belajar cara belajar
|
Aplikasi idea
(32 minit)
|
Pembentangan tajuk:
1.Keistimewaan
kamus
elektronik
2. Nilai dan
Pengajaran
|
Guru membahagikan murid kepada 8 kumpulan untuk
membuat perbincangan tentang tajuk yang diberi.
Guru meminta murid membentangkan hasil
perbincangan kepada kelas.
Guru membuat kesimpulan tentang hasil
pembentangan kumpulan serta mengucapkan tahniah kepada semua murid.
|
Murid berbincang dalam kumpulan.
Kumpulan 1-4:
Keistimewaan kamus elektonik
Kumpulan 5-8:
Nilai dan pengajaran yang terdapat dalam teks.
Wakil murid membentangkan hasil perbincangan.
|
Strategi/
Teknik:
Perbincangan
|
Refleksi /
Penutup
(8 minit)
|
Rumusan:
Nyatakan maksud perkataan
dan rangkai kata yang telah dipelajari
Lembaran kerja
|
Guru meminta murid
menyebut semula makna perkataan dan rangkai kata yang telah dipelajari pada
hari ini.
Guru mengucapkan tahniah kepada murid.
Guru memberi lembaran kerja.
|
Murid membuat refleksi isi pelajaran.
Murid membuat soalan berdasarkan teks dan tanda
baca.
|
No comments:
Post a Comment